Lawyers In Exile

26 ARALIK – 01 OCAK 2020 HAFTALIK HAK İHLALİ NOTLARI

Rabia Naz’ın Babasına Hapis Cezası

Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden ve intihar ettiği iddia edilen 11 yaşındaki Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’a 1 yıl 8 ay hapis cezası ve para cezası verildi. Dönemin milli savunma bakanı Nurettin Canikli tarafından “kamu görevlisine hakaret” suçundan baba Şaban Vatan hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Olay TV Kapandı

Yayın hayatına 30 Kasım 2020 tarihinde başlayan Olay TV, 26 günlük yayın ardından 25 Aralık 2020 tarihinde kapandı. Olay TV’nin sahiplerinden Süleyman Sarılar, Cavit Çağlar’ın “iktidardan büyük baskı gördüğü” açıklamasını dile getirdi. Türkiye’de basın özgürlüğü konusunda umutlar bir kez daha sona erdi.

Cezaevinde Evladının Kucağında Ölüm

Yaklaşık iki yıldır Tarsus Cezaevi’nde mahkum olarak tutulan KHK’lı edebiyat öğretmeni Seyfettin Kurtçu kalp krizi geçirerek vefat etti. Matematik öğretmenliği mezunu oğlu ile aynı koğuşta kalan Kurtçu’nun cenazesine ise oğlu katılamadı.

“Beni Öldürecekler, Sesimi Duyurun!”

18 aydır Menemen Cezaevinde tutuklu bulunan Lütfi Koç, hastalığından dolayı hastaneye sevk edildiği esnada Afyon Cezaevi’ne nakledildi. Nakil sebebiyle hastaneye gidemeyen Koç, nakledildiği Afyon Cezaevi’nde işkenceye uğradı. Cezaevine girdiği sırada hastalığından ötürü halsizliğini fark eden gardiyanlardan biri, boş olan bir sandalyeye oturabileceğini söyledi. Sandalyeye oturan Lütfi Koç’un yanına bir süre sonra bir başka gardiyan gelerek poşetin içindeki eşyalarını taşımasını istedi. Eşyaları taşıyacak gücü kendisinde bulamayan Koç, bunu ifade ettiğinde, gardiyan tarafından kameraların önünde darp edildi. Darp sebebiyle gözüne kan inen, kasık fıtığı ağrıları şiddetlenen Lütfi Koç, defalarca dilekçe vermesine ve Savcılığa suç duyurusunda bulunmasına rağmen herhangi bir sonuç alamadı. Sonunda ailesine sesini duyurabilen Lütfi Koç, kendisi yerine başvuruları ailesinin yapmasını istediğini ileterek, “beni burada öldürecekler, lütfen sesimi duyurun, dilekçelerime cevap alamıyorum muhtemelen iletilmiyor.” dedi.

Cezaevi Önünde Çıplak Arama Nöbeti

Demokrasi Partisi eski milletvekili ve avukat Mahmut Alınak, cezaevlerinde yaşanan çıplak aramaya dikkat çekmek için Kandıra Cezaevi önünde 3 gün boyunca sürecek bir nöbet başlattı. 1980 yıllarında kendisinin de cezaevinde işkence gördüğünü açıklayan Avukat Mahmut Alınak, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek istediğini açıkladı.

Uygurların Çin’e İadesini Hızlandıracak Anlaşma Meclise Geliyor

2017 yılında Çin ile Türkiye arasında imzalanan “Suçluların İadesi Anlaşması”, Çin’in Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından onaylandı. Çin’de Müslüman oldukları için terör suçu ile suçlanan ve Türkiye’ye iltica eden Uygurlar, gelişmeleri endişeyle takip ediyor. Anlaşmanın TBMM’de onaylanması durumunda, birçok Uygur hak ihlaline uğradıkları, toplama kamplarına alındıkları hatta öldürüldükleri Çin’e iade edilecekler.

Polisin Taciz Ettiği Acun Karadağ’a Para Cezası

2017 yılında KHK ile ihraç edildiği işine geri dönebilmek için eylem yaptığı esnada kendisine müdahale eden polis tarafından taciz edilen Acun Karadağ, Savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan yargılama sonucunda Acun Karadağ’ın polise mukavemetten beraatine, hakaretten ise 5.000 TL para cezasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Verilen karara Kayseri Kadın Cezaevi’nden itiraz eden Acun Karadağ yazdığı dilekçede, “Anayasal hakkını kullandığı için kendisini cezalandıramayan iktidarın, bu türden yollarla sicilini kirleterek cezalandırdığını” belirtti.

Helikopterden Atılma Vakasına Yalanlama

Servet Turgut ve Osman Şiban, Van’ın Çatak ilçesinde bir dağ köyünden alınarak askerlerce kötü muamele ve işkenceye maruz kalmış ve bu çerçevede helikopterden atılmıştı. Olay sonucunda Servet Turgut hayatını kaybederken, Osman Şiban uzun süre yoğun bakımda kalmak zorunda kalmıştı. Olayın takibini yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, verdiği soru önergesine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan cevap geldiğini açıkladı. Verilen cevapta sadece tek cümle vardı; “Bakanlığımızda buna ilişkin bilgi, belge ve kayıt bulunmamaktadır.” Olayı belgelerle ispatlayarak haber yapan gazeteciler ise 9 Ekim’de tutuklanmıştı.

Youtube Kanalında Siyasi Yorum Yapan Vatandaşa Hapis Cezası

Daha önceki haftalarda bir Youtube kanalına verdiği röportajdan dolayı tutuklanan İsmail Demirbaş, 36. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılaması sonucunda tahliye edildi. Demirbaş’a Cumhurbaşkanına hakaretten 19 ay hapis cezası verildi.

Bir Günde Üç Kadın Cinayeti

29 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’de üç kadın daha öldürüldü. İstanbul Aydın Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Aylin Sözer, yakılarak katledildi. Malatya’da Selda Taş, evli olduğu erkek Mehmet Taş tarafından katledildi. Gaziantep’te ise Vesile Dönmez, oğlu Uğur Dönmez tarafından pompalı tüfekle öldürüldü.

Şair Yılmaz Odabaşı Tutuklandı

30.12.2020 tarihinde sosyal medya üzerinden, noterde işlem yaptırdığı esnada polislerce gözaltına alındığını duyuran şair Yılmaz Odabaşı, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı. Şairin tutuklanma nedeni öğrenilemedi. Ancak sosyal medya kullanıcıları tarafından yapılan bir yoruma göre, bir paylaşımı sebebiyle tutuklandığı iddia ediliyor. Odabaşı paylaşımında; “12 Eylül’de biz solculara yıllarca uygulanan acımasız kıyım, bugün Fethullah Gülen cemaatiyle bir biçimde ilişkilendirilen onbinlere ve KHK’lılara uygulanıyor. Herkes insan olmakla saygıdeğer; hele ‘kadınlara(analara), çocuklara kıymayın efendiler!’ Yürek donduran, uykularımızı kaçıran büyük trajediler yaşanıyor. Ses olalım!”açıklamalarında bulunmuştu.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HUKUKİ DESTEK- WhatsApp
1