Lawyers In Exile

5 – 11 ARALIK 2020 HAFTALIK HAK İHLALİ NOTLARI

1. YAŞAM HAKKI İHLALİ

18 Yaşındaki Ece Dört Aylık Kocası Tarafından Öldürüldü

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, 21 yaşındaki inşaat işçisi Sabri Çiçek kaçarak evlendiği dört aylık eşi Ece Çiçek’in boğazını kesip, vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklayarak öldürdü.

2. ADİL YARGILANMA HAKKI İHLALİ

Bir Günlük Bebeğin Annesi Gözaltına Alındı

Manisa Salihli’de henüz yeni doğum yapan Betül Uluçam gözaltına alındı. 1 günlük bebeği anneanneye teslim eden polisler, lohusa anneyi gözaltına aldı. Uluçam’ın eşi de KHK ile ihraç edildikten sonra 1,5 yıl cezaevinde kalmıştı.

Gazeteci Ayşegül Doğan’a Hapis Cezası

Kapatılan İMC TV’nin program sunucularından gazeteci Ayşegül Doğan, 2 yıldır Demokratik Toplum Kongresi üyesi olduğu iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

3. ÖZGÜRLÜK ve GÜVENLİK HAKKI İHLALİ

Batmanda 15 Yaşındaki Bir Çocuğa Tecavüz İddiası

Batman’ın Gercüş ilçesinde 05.12.2020 tarihinde; 15 yaşındaki P.Ö.nün karın ağrısı sebebiyle gittiği hastanede hamile olduğu öğrenmesi üzerine ortaya çıkan olayda, aralarında uzman çavuş, polis ve korucu gibi kamu görevlilerinin de olduğu söylenen 27 erkek tarafından P.Ö. nün cinsel istismara maruz kaldığı iddiası ortaya atıldı. 27 kişinin gözaltına alındığı ve bir kişinin tutuklandığı olayda savcılık, şüpheliler arasında kamu görevlisi olmadığını belirtirken, olayla ilgili de yayın yasağı konmasına karar verdi. Sosyal medya kullanıcıları #GercüşteNelerOluyor? Başlığı ile yayın yasağı hakkındaki kararı eleştirdi. Olaydan iki gün sonra “sanal devriye” görevi yapan Emniyet, yayın yasağına uymayan 27 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Silivri’de İşkence Vakası

Silivri’de tutuklu bulunan Hava Harp Okulu öğrencisi Muhammed Ali Taş’ın işkenceye uğradığı iddia ediliyor. Anne Meral Taş, durumu sosyal medya hesabından “Oğlum Silivri 1 No’lu Cezaevinde baş gardiyan Ramazan Kuyucu ve yanındaki 4 infaz memuru tarafından bayıltılana kadar dövüldü, yerlerde sürüklenerek hücreye atıldı.” Sözleriyle duyurdu. Bakırköy Savcılığı; “İşkence yoktur, Muhammet kavgaya karışmış.”Şeklinde bir açıklama yaptı. Olayın ardından Muhammet Ali Taş’ın darp raporu alamadığı bildirildi.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HUKUKİ DESTEK- WhatsApp
1