Lawyers In Exile

12 – 18 ARALIK 2020 HAFTALIK HAK İHLALİ NOTLARI

1. ADİL YARGILANMA HAKKI İHLALİ

Yerlerine Kayyum Atanan Belediye Başkanlarına Toplamda 694 yıl 1010 ay Hapis Cezası

HDP 31 Mart 2019 seçimlerinde toplam 65 belediyeyi yönetme hakkı kazanmıştı. Aradan geçen bir buçuk yılda istifa ettirilenler, kayyum atananlar ve mazbatası verilmeyenler çıkarıldığında sadece 1 ilçe ve 2 belde belediyesi kaldı. Geçtiğimiz hafta iç işleri bakanı Süleyman Soylu, kürsüden yaptığı bir konuşmada bu hukuksuzluğun altını çizerek, kayyum atanan belediyelerde görev alan belediye başkanlarının 694 yıl 1010 ay hapis cezası aldığını belirtti. Ayrıca Süleyman Soylu’nun meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada: “Ooh paralar PKK’ya gitmiyor, millete gidiyor ooh” şeklindeki ifadeleri mecliste tartışma yarattı.

10 Aylık Bebek de Cezaevinde

10 ay önce doğum yaptığı İzmir Özel Gözde Hastanesi’nin doğumhane kapısından gözaltına alınan Burcu Kara, o gün serbest bırakılmıştı. 26.11.2020’deki duruşmasının ardından tutuklanan Burcu Kara, 10 aylık bebeğiyle cezaevine girdi. 10 aylık Ömer Sait’in dedesi, Ömer Faruk Gergerlioğlu ile konuşmasında cezaevi şartlarından bahsetti: “Gelinim bugün annesiyle konuştu. Koğuş soğuk ve sıcak su yok. Torunuma çok üzülüyorum. O şartlarda nasıl kalacak? Allah saklasın hastalansa 14 gün karantina…” Kara bugün itibariyle 23 gündür 10 aylık bebeği ile cezaevinde tutuklu bulunuyor.

2. ÖZGÜRLÜK ve GÜVENLİK HAKKI İHLALİ

Gümrükten Geçmeye Çalışan Mülteci Darp Edildi

10 Aralık tarihinde Ataşehir Erenköy İhracat ve İthalat parkında bir mülteci darp edildi. İstanbul’dan İtalya’ya gidecek olan tırın içinde yakalanan mülteci hem tırın içinde hem de tırdan indirildikten sonra gümrük işlemlerini yapan kişiler tarafından şiddete uğradı. Darp edenin gümrük muhafızı olmadığını söyleyen tır sahibi, belki memur olabileceğini iletti. Olaya dair video kayıtları sosyal medyada yer aldı.

Yüzlerce Kadın ve Erkek Tacize Uğramış

Ömer Faruk Gergerlioğlu ve bazı gazeteciler tarafından başlatılan #MeToo başlığı altında yüzlerce kadın ve erkek cezaevi girişinde ve gözaltı esnasında çıplak aramaya maruz kaldıklarını anlattı. Uşak’taki 30 kız öğrencinin gözaltında çıplak olarak arandığının ortaya çıkmasıyla, aynı hak ihlalini yaşayan kişiler bunu sosyal medyada anlatmaya başladı. Henüz masumiyet karinesinin işlediği aşamada yüzlerce insanın bu onur kırıcı davranışa, kötü müdahaleye ve hatta işkenceye uğraması farklı kesimlerden insanların dikkatini çekti. Adalet Bakanlığı ise henüz iddialara cevap vermiş değil.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HUKUKİ DESTEK- WhatsApp
1