Lawyers In Exile

2-8 OCAK 2021 HAFTALIK HAK İHLALİ NOTLARI

 

Kursiyer Teğmen Kanserden Vefat Etti

Ercan Dağhan 15 Temmuz Soruşturmaları kapsamında 4 yıl Sincan Cezaevi’nde tutuklu olarak kaldı. Cezaevinde bulunduğu süreçte Covid-19 geçirdikten ve zehirlendikten sonra lenf kanseri teşhisi konuldu. Hastalığının ilerlemesi ve cezaevinde yeterli tedavi imkanı bulunmaması sebebiyle zaten henüz hüküm dahi almadığı için 05 Kasım 2020 tarihinde tahliye edildi. Tahliye edildikten sonra 26 Aralık 2020’de hakkında hüküm kurulan Dağhan, 04 Ocak 2021’de vefat etti.

#BoğaziçiDireniyor

OHAL KHK’ları çerçevesinde Cumhurbaşkanı’na tek başına rektör atama görevi verilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok üniversiteye kayyum atarken, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’ne de tek başına rektör atadı. Atanmış rektör Melih Bulu, tüm üniversite öğretim üyelerince ve öğrencilerce tepki ile karşılandı. Öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi önünde direnişe başlarken, akademisyenler ise rektörü devir teslim töreni esnasında sırtlarını dönerek protesto etti.

Boğaziçi Direnişinden Sonra Öğrencilere Gözaltı

Öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi önünde eylem ve protestolara katılmasının ertesi gününde birçok öğrencinin evi polislerce basılarak, gözaltı işlemi uygulandı. Gösterilerde toplam 36 kişi gözaltına alınırken, 17 öğrenciye de gözaltı işlemi uygulandı. Gözaltı listesinde öğrenci olarak 28 kişi olduğu da tespit edilenler arasında. Öğrenciler gözaltına alınırken, birçok kapının kırılarak arama yapılması sosyal medyada tepki ile karşılandı. Arama yapılan birçok evin kapı ve duvarında hasarlar oluştu. Bu evlerden biri ise arama yapılan kişilerle ilgisi olmayan bir evdi. Bu eve yapılan baskın sonucunda da kapı kırıldı. İçerdeki engelli kişi yere yatırıldıktan sonra, aranan adreslerden biri olmadığı anlaşılınca, polis tarafından hasar verilmediğine dair rapor tutuldu. Öte yandan yine aranan adreslerle ilgisi olmayan bir ev de Yel değirmeni Muhtarı Sultan Aksu’nun eviydi. Aksu, kendisini yere yatırdıklarını tehditlerle ismini sorduklarını, muhtar olduğuna ikna olduktan sonra da özür dilediklerini anlattı. Öğrencilere yapılan polisin kötü müdahalesi sosyal medyada birçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı.

Boğaziçi Öğrencilerine de Çıplak Arama

Öğrencilerin 2911 s. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na ve polise mukavemet sebebiyle gözaltına alındığını anlatan Avukat Ezgi Önalan, bunlar sebebiyle şafak operasyonu yapılmasının hukukî olmadığının farkındayız dedi. Ayrıca gözaltına alınan öğrencilerden ikisinin de sabah saatlerinde çıplak arama dayatması ile karşılaştıklarını belirtti. Darp ve tehdit edilen öğrencilerin de olduğu Avukat Ezgi Önalan’ın açıklamaları arasında.

Haber Takibi Esnasında Gazetecilere de Gözaltı

Gülistan Doku’dan haber alınamamasının birinci yılında Ankara Kadın Platformu tarafından açıklama yapıldı. Bu haberi takip eden Jinnews Haber muhabiri iki kadın; Habibe Eren ve Öznur Değer ile Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Aslan gözaltına alındı. Yapılan operasyonda gözaltına alınan basın görevlileri ile birlikte 18 kişi gözaltına alınmış oldu.

Kışlada Askere İşkence

Mardinli er Hasan Düdük, Çerkezköy’deki 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmekteydi. 10 Kasım’da üstleri tarafından temizlik faaliyetine katılmaması sebebiyle darp ve işkenceye uğrayan er Hasan Düdük’ün vücudunda sigara söndürüldü. 13 Kasım’da gördüğü işkenceye dayanamayan er, firar etti. 8 saat sonra tekrar döndüğünde hala aynı kötü müdahalenin devam etmesi üzerine 25 Kasım’da firar edip memleketine dönen er Hasan Düdük, Mardin’de şikayetçi oldu. Darp raporu almak için hastaneye sevk edilmesine rağmen komutanından izin alamadığı için gidemeyen Düdük, şimdi adalet peşinde.

84 Yaşındaki Nusret Muğla Tutuklandı

Nusret Muğla cemaat soruşturmaları kapsamında, Eylül 2016 tarihinde tutuklanarak 31 gün gözaltında kalmıştı. Tutuklandığında 80 yaşında olan Muğla, 7 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmişti. Tutukluluk sürecinde kalp rahatsızlığı geçirmiş ve anjiyo olmuştu. Yargıtay’dan cezası onanınca geçtiğimiz hafta yeniden tutuklanan Muğla, bu sefer 84 yaşında cezaevine girmek zorunda kaldı. Şu an yaşlılığı  ve hastalıkları sebebiyle günde 14 adet ilaç kullanmak zorunda.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HUKUKİ DESTEK- WhatsApp
1