Lawyers In Exile

20 – 27 KASIM 2020 HAFTALIK HAK İHLALİ NOTLARI

1. YAŞAM HAKKI İHLALİ

KHK’lı Ümit Gökhasan kanserden vefat etti

Cemaat Soruşturmaları kapsamında yargılanan Ümit Gökhasan 4 yıl boyunca Afyon Cezaevi’nde tutuklu kaldıktan sonra hastalığının son aşamasında tahliye edildi. 4. Evre mide kanseri olan Gökhasan, tahliye olduğu günden bu yana hastanede tedavi görmekteydi. KHK’lı polis memuru Gökhasan’ın vefat haberini eşi Şükran Gökhasan sosyal medya hesabından duyurdu.

Hava Harp Okulu 2.sınıf öğrencisi Yusuf KURT’da kanserden vefat etti

15 Temmuz gecesi Hava Harp Okulu 2. Sınıf öğrencisi iken, Boğaz köprüsüne götürülen Yusuf Kurt, yargılandığı 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştı. Sağlık durumu sebebiyle tutuklanmayan Kurt’un, aldığı ceza ile birlikte kemik kanseri nüksetti. 20.11.2020 tarihinde Eskişehir’de tedavi gördüğü hastanede henüz 25 yaşında hayatını kaybetti.

Cumartesi annesi Yedigöl, adaleti göremeden vefat etti

12 Eylül darbesinin ardından gözaltında işkenceyle öldürülen ve cenazesi kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün 90 yaşındaki annesi Zeycan Yedigöl oğluna ve adalete ulaşamadan hayata veda etti. 5 Nisan 2014 yılında Galatasaray Meydanı’nda yapılan eyleme mektup gönderen Zeycan Yedigöl, “Oğlumu kaybedenlerden, katillerini yargılamayanlardan iki cihanda da davacıyım” demişti.

İzmir’de polisin darp ettiği esnaf hayatını kaybetti 

Kadifekale’de esnaflık yapan 25 yaşındaki Mehmet Şerif Coşkun, 13 Kasım günü arabasını park etmeye çalışırken yunus polis ekibi kendisine kimlik sordu. ‘Park edeyim, gösteririm’ diyen Coşkun, polisler tarafından dövüldü. Tanıklardan Mahsun Öztekin, “6 yunus polisi hiçbir şey yapmadığı halde Şerif’i araçtan indirip dövemeye başladı. Yerde yatarken biber gazı sıkıp, tekmelediler. Olay esnasında kalabalık oluştu, bizler polislerin şiddetini durdurmaya çalıştık. Fakat bize de şiddet uyguladılar.”dedi.

2. KADIN HAKLARI İHLALİ

Nikahlı eşinin evinin önüne bomba düzeneği kurdu

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde, kendisinden ayrılmak isteyen imam nikahlı eşinin evinin kapısına bomba düzeneği kuran adam yakalanarak tutuklandı. B.Ç.’nin daha önce de imam nikahlı eşi H.Ç.’ye yönelik kasten yaralama, tehdit, mala zarar verme ve silahla tehdit olaylarından yakalandığı, Ürgüp Sulh Ceza Mahkemesi’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Taksim’de kadınlara polis müdahalesi 

İstanbul Taksim Meydanı’nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir araya gelen kadınların yürüyüş yapmasına izin vermeyen polis, hukuka aykırı şekilde meydanı ablukaya alarak yürüyüşün yapılmasına engel oldu. Müdahalede bazı kadınların baygınlık geçirdiği bildirildi.

Kadın Komiteleri’nin Twitter üzerinden paylaştığı videoda, kadınların etrafını çevreleyen polislerin yürüyüşe izin vermediği görüldü.

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınların Çankaya Belediyesi önünde yapılmak istenen açıklamaya da polis izin vermedi ve hukuka aykırı şekilde müdahalede bulundu.

“Kadın Hakları İhlalleri” raporu: 3152 kadın şiddete maruz bırakıldı

Adana özelinde yaşanan kadına yönelik hak ihlallerine yer verilen raporda, toplamda 3152 kadının şiddete maruz bırakıldığı belirtildi.

Adana İnsan Hakları Derneği (İHD), 2020 yılı içerisinde Adana’da yaşanan ‘Kadın Hak İhlalleri’ raporunu yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı.

Kadın Hakları İhlalleri raporu için tıklayınız

3. ÇOCUK HAKLARI İHLALİ

İHD Adana “2020 Çocuk Hak İhlali” raporu: Sadece bir yıl içinde 1287 ihlal

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi, “2020 Çocuk Hak İhlali” ‘Kadın Hak İhlalleri’ raporunu açıkladı.

2020 Çocuk Hak İhlali raporunda, çocuklara yönelik hak ihlallerini derinlemesine araştıran dernek, bir yıl içinde çocuklara yönelik 1287 ihlalin tespit edildiğini belirtti.

2020 Çocuk Hak İhlali raporu için tıklayınız.

Polisin işkencesine maruz kalan çocuklara 26 yıl mahkumiyet talebi

Van’ın İpekyolu ilçesinde 15 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan ve götürüldükleri karakolda polisler tarafından işkenceye maruz bırakılan çocuklar hakkında hazırlanan iddianamede 26 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yaşları 13 ila 17 arasında değişen çocuklar hakkında 6 ayrı suçtan iddianame hazırlandı.

Çocukların işkenceye uğradıklarının kamuoyuna yansıması üzerine, Van Barosu tarafından, işkence yaptığı iddia edilen polisler hakkında bir suç duyurusunda bulunuldu. İşkenceci polisler hakkında soruşturma başlatan savcılık en son geçtiğimiz Mayıs ayında İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden olay günü görev yapan polislerin isimlerinin teşhis edilmesini istemişti. İlçe Emniyet Müdürlüğü ise olayın TEM’i ilgilendirdiğine yönelik cevabî müzekkereyi geçtiğimiz Haziran ayında göndermişti. O tarihten bu yana herhangi bir işlem yapılmayan dosyada, işkenceci polisler ne teşhis edildi ne de haklarında iddianame hazırlandı.

Hatay’da tahliye edilen çocuk istismarcıları Kaçtı

Hatay’da 13 yaşındaki çocuğa tecavüz edip 30 yıla yakın hapis cezası alan sanıklar ilk duruşmada tahliye edildi.

Hatay Adli Tıp Kurumu raporu ve alınan psikolog raporlarında, beden ve ruh sağlığının bozulduğu kaydedildi. Raporlarda, uğradığı istismarı doğrulayan bilgiler yer aldı. Tutuklanan erkekler ve Selma Akın ilk duruşmada tahliye edildi.

Sanıkların daha sonra yurt dışına kaçtıkları anlaşıldı.

CHP’li Prof. Dr. Taşkın: “Çocukları Tahliye Edin”

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın, çocuklara yönelik adalet sisteminde karşılaşılan problemleri ve bu problemlere karşı çözüm önerilerini raporlaştırdı. Özellikle pandemi döneminde birçok çocuğun ailesiyle bağ kuramadığını, yine birçoğunun ailesinden maddi anlamda destek alamamaya başladığını belirten Taşkın, cezaevinden çıkan çocukların yeniden suça sürüklendiğini de bildirdi. Yargılamaları yapan mahkemelerin %49,5 ‘unun yetişkinlere özgü mahkemeler olduğunu ve bu mahkemelerde görev yapan hâkimlerin çocukları yargılamak için gereken niteliklere sahip olmadığını da kaydetti.

Son olarak özellikle pandemi döneminde ortaya çıkan problemleri de göz önünde bulundurarak, cezaevindeki çocukların derhal tahliye edilmesini talep etti. Şubat 2019 itibariyle 2.210 çocuk cezaevinde tutuklu/hükümlü olarak bulunurken, annesi ile cezaevinde kalan çocukların sayısı açıklanmamakta.

4. CEZAEVİ HAK İHLALLERİ

Urfa Cezaevinde korona ve kötü muamele 

Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde şu anda pozitif olan en az 26 tutuklunun olduğu öğrenildi.

Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Serhat Bulut adlı tutuklu, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde, bulunduğu B3 odasındaki tüm arkadaşlarıyla birlikte koronavirüse yakalandıklarını aktardı. Bulut, tutuklulardan bazılarının salgını atlattığını, bazılarının hala sıkıntı yaşadığını, Çetin Dağtekin ile Ömer Kanat adlı tutuklulukların ise sağlık durumlarının kötü olduğu bilgisinin verdi.

Van cezaevinde Kürtçe yazılan defterler toplatıldı

Van T Tipi Cezaevi’ndeki 13 kadın mahkum, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’e yaşadıkları hak ihlallerini içeren mektup yazdı. Kadınlar, Kürtçe yazılan defterlerin toplatıldığını ve “Kürtçe tercüman yok” gerekçesiyle defterlerin kendilerine verilmediğini aktardı. Dışarıdan kitap almanın da yasaklandığını belirten kadınlar, kurum müdürünün ise kendilerine “Kitap okumayın, ne yapacaksınız kitap okuyup” dediğini belirtti.

Cezaevinde bir kanser hastası daha

KHK’lı bir matematik öğretmeni olan Ali Osman Ünal, 4 yıldır Kırşehir Cezaevi’nde kalmaktaydı. Geçtiğimiz günlerde Pankreas teşhisi konulan Ünal, şu anda tek başına karantina hücresinde kalmakta. Sadece yoğurt yiyebilen Ünal’ın ailesi, cezaevinin olumsuz koşullarında kalmasının tedavisine engel olacağını düşünerek derhal ceza ertelenmesine karar verilmesini talep ediyor.

5. ADİL YARGILANMA HAKKI İHLALİ

Kosova ve Türkiye tazminata mahkûm edildi

Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak çalışması ile Kosova’dan kaçırılan Gülen Hareketine mensup olduğu iddia edilen altı kişi hakkında Birleşmiş Milletler karar verdi. Karara göre Türkiye Cumhuriyeti ve Kosova kaçırılan kişilere tazminat ödeyecek. Ayrıca şu an tutuklu halde bulunan kişilerin de acilen tahliye edilmesi gerektiği kararda dile getirildi.

AİHM’deki Ahmet Şık davasında Türkiye tazminata Mahkum Edildi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gazeteci ve Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık’ın 2017-2018 yılları arasındaki tutukluluğu ile ilgili yaptığı başvuruyu karara bağladı. Ahmet Şık’ın Cumhuriyet Gazetesi muhabirliği sırasında “terör” suçlamasıyla yaklaşık 1,5 yıl cezaevinde tutulmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğuna hükmeden AİHM, Türkiye’yi 16 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Mahkeme, AİHS’nin 5. ve 10. maddeleri uyarınca Şık’ın tutukluğuyla özgürlüğünün ve aynı zamanda ifade özürlüğünün ihlal edildiğine, yapılan haberlerin gazetecilik faaliyetleri içinde olduğuna dikkat çekti.

AYM’den cezaevinde ‘plastik kelepçe’ kararı: Kötü muamele yasağı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), İzmir 2 numaralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü kalan Cem Kuru’nun gözlem odasında iki buçuk gün boyunca elleri ve ayaklarının plastik kelepçe ile bağlanmasının kötü muamele yasağının ihlali olduğuna karar verdi. AYM, İzmir Başsavcılığı’nın yeniden soruşturma yapması gerektiğini bildirdi.

İzmir 2 numaralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan hükümlü Cem Kuru’nun ablası L.K. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na kardeşinin cezaevinde işkenceye uğradığını bildirerek, yetkiler hakkında şikayetçi oldu. Abla L.K., kardeşi Kuru’nun 14 Aralık 2016 tarihine kadar 5 gün domuz bağı şeklinde kelepçelendiğini, pencereleri açık olan soğuk odada tutulduğunu, yemek verilirken dahi ellerinin çözülmediğini ve aç bırakıldığını ileri sürdü. Abla L.K.’nın ardından Kuru da savcılığa şikayette bulunarak, 9 -12 Aralık 2016 arasında iki infaz koruma memurunun kendisine işkence yaptığını iddia etti.

AYM, oybirliği ile Kuru’nun gözlem odasında tutulduğu süre boyunca el ve ayaklarının kelepçe ile bağlanması nedeniyle kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ve 20 bin lira manevi tazminat verilmesine, infaz memurları tarafından darp edilme ve soğuk odada tutulma iddiası hakkında ise hükümlü ile yaşadığı yumruklaşmadan iki gün sonra doktor muayenesinden geçirilmesi yüzünden nedeni saptanamayacağı düşüncesiyle ‘açıkça dayanaktan yoksul olması nedeniyle’ reddine karar verdi. AYM, Kuru’nun infaz memurları tarafından darp edildiğine yönelik bir bulgu olmadığını belirtirken, Kuru’nun koğuştaki diğer hükümlü tarafından darp edilmesinin ardından muayene raporu verildiğine işaret etti.

6. ÖZGÜRLÜK ve GÜVENLİK HAKKI

Uygur aktivisti İhsan gözaltında ve Çin’e iade tehdidi altında

Uygur aktivisti İhsan, geçtiğimiz günlerde İstanbul’daki evinden silahlı bir baskınla gözaltına alındı. Edinilen bilgilere göre DAEŞ şüphesiyle gözaltına alındığı belirtilen İhsan, Çin’de benzer bir muamele ile karşılaşmamak için Türkiye’ye sığınmıştı.

Diyarbakır’da savunma susturulmaya çalışılıyor

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nce 20 Kasım 2020 tarihinde saat beş sıralarında Diyarbakır merkezli dört ilde operasyon yapıldı. Demokratik Toplum Kongresi’ne yönelik yapılan operasyonda, 24’ü avukat olmak üzere 101 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltına alınan kişilerden, DTK’ye ait bazı belgelerde ismi geçtiği gerekçesiyle bir gece gözaltında tutulmasının ardından ertesi gün saat 9.30 civarında 22’sinin serbest bırakıldığı anlaşıldı. Kalan iki avukat için ise gözaltı süreci halen devam etmekte. Yargı reformuna ilişkin açıklamaların ertesi gününde savunmaya yapılan bu hukukuz müdahale kamuoyunda tepki ile karşılandı.

Diyarbakır ve Şanlıurfa sonrası Bursa’da da avukatlar gözaltında

20 Kasımda gözaltına alınan Diyarbakır Barosu avukatlarının ardından,bir gün sonra da Şanlıurfa Barosu’na kayıtlı meslektaşımız avukatlık teminatları yok kabul edilerek gözaltına alındı.

Bursa’da ise ‘Özgürlük için Hukukçular Derneği’ üyesi olan Av. Cahit Kırkazak, Av. Mehmet Denizbüyük ve Av. İbrahim Fatih Korhan hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Selahattin Demirtaş’ın avukatı olan Cahit Kırkazak ve HDP eski milletvekili adayı Mehmet Denizbüyük yapılan operasyonda gözaltına alındı, evleri ve ofisleri arandı. Çeşitli internet gazetesi haberlerine göre, sosyal medyada yayınlanan bir videoda Demirtaş’ın avukatı Kırkazak, Demirtaş’ın haksız yere tutuklandığını ve bu tutuklamanın siyasi saiklerle devam ettiğini söylemişti. Nitekim AİHM de Demirtaş hakkındaki kararını bu yönde vermişti. Avukatların örgüt üyesi olmak iddiasıyla gözaltına alındığı bildiriliyor.

7. EŞİTLİK HAKKI İHLALİ

Bursa’da Bakan Yardımcısına özel lokanta hizmeti

Bursa’da çakarlı arabalarla gelen Bakan yardımcısı ve konvoyu için yasaklara rağmen restoran açtırıldı. Vatandaşların şikâyeti üzerine olay yerine gelen polisler, korumalar tarafından içeri alınmadı. Sosyal medyaya yansıyan vatandaş kameralarında ise korumaların alaycı ve umursamaz tavrı dikkat çekti.

8. TOPLANTI ve GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ HAKKI İHLALİ

Metal işçilerine polis müdahalesi

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için patron tarafından tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçilerinin Ankara’ya doğru başlatacakları yürüyüş Kocaeli Valiliği’nin kararıyla engellendi.

Ankara’ya yürüyen metal işçilerine polis saldırdı: Onlarca işçi ve sendikacı gözaltına alındı.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HUKUKİ DESTEK- WhatsApp
1