Lawyers In Exile

27 KASIM – 4 ARALIK HAFTALIK HAK İHLALİ NOTLARI

1. YAŞAM HAKKI İHLALİ

Epilepsi Hastası Çocuk Tedavi Almadığı İçin Yaşamını Yitirdi

Batman’da iki hafta önce Korona virüsüyle enfekte olan 1,5 yaşındaki çocuk hastanede yoğun bakım yatağı bulunamadığı için vefat etti. 7 saat boyunca yoğun bakım yatağı bekleyen S.A. ne yazık ki daha fazla dayanamadı. HDP Milletvekili Feleknaz UCA, defalarca Meclisle iletişime geçildiğini ama yer ayarlanamadığını belirtti. Bu olay, vatandaşlara İsveç’ten ambulans uçakla getirtilen hastayı hatırlattı. Sağlık hizmetine ulaşmadaki eşitsizlik, sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı.

Hakkari’de Bir Genç Katledildi

Hakkari’nin Derecik ilçesinde 16 yaşındaki Özcan Erbaş, sınır görevlisi askerin açtığı ateş ile hayatını kaybetti. Valilik havaya açılan ateşin bir vatandaşı yaraladığı ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı yönünde açıklama yaptı. Erbaş’ın amcası Sabri Erbaş ise, yeğeninin vurulduğu haberini aldıktan sonra olay yerine gittiklerini, askerlerin kendilerini yaralının yanına yaklaştırmadıklarını, herhangi bir müdahalede de bulunmadıklarını anlattı. Erbaş’ın sırtından vurulmuş olması da havaya açılan ateş ile yanlışlıkla vurulmuş olabileceği ihtimalini azaltıyor.

Karantina Koğuşlarında 3 Kişi Yaşamını Yitirdi

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) cezaevlerindeki karantina koğuşlarında hastane dönüşü en az 3 tutuklunun hayatını kaybettiğini açıkladı.

2. ADİL YARGILANMA HAKKI İHLALİ

Savcı Mütalaasını İlk Duruşmadan Önce Hazırladı

Gazeteci Alican Uludağ, düğününden sonra Saray’ı ziyarete giden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı eleştirmişti. Bunun ardından Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla yargılanan Uludağ, ilk mahkemesine çıktı. Uludağ savunmasında, söylediklerinin yalnızca eleştiri olduğunu ve yargı makamındaki bir kişinin yürütme organının başıyla samimi olmasının tarafsızlığa gölge düşürdüğünü ifade etti. Bu savunmaların üzerine yargılama savcısı cebinden çıkardığı flashdiski katibe vererek, savunma dahi almadan önceden hazırlamış olduğu mütalaasını sundu. Savcı mütalaasında “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek”suçundan Alican Uludağ’ın cezalandırılmasını istedi.

İşkence Sonrası Önceden Hazırlatılan İfade İmzalatıldı

2 ay önce İstanbul’da MİT tarafından kaçırılan Yüksekovalı Bahtiyar Fırat dün gece İstanbul Organize Şube Müdürlüğüne teslim edildi. 2 ay boyunca MİT tarafından sorgulanan Fırat’dan alınan ifadelerin, polis nezdinde alınmış gibi tutanak altına alınarak kendisine imzalatıldığı ortaya çıktı.

3. ÖZGÜRLÜK ve GÜVENLİK HAKKI İHLALİ

Cezaevinde Yatacağı Süre Dolan Hasta Mahpus Bir Türlü Tahliye Edilmiyor

Cezaevinde iki kez mide kanaması geçiren, 15 gün önce de Koronavirüs teşhisi konulan yüzde 60 engelli Bilal Danış, cezaevinde yatması gereken süre dolduğu halde tahliye edilmiyor.

Zabıta Ekipleri Küçük Çocuğun Boğazını Sıktı

Esenler Belediyesine bağlı zabıta ekipleri kontrol esnasında babasına yardıma giden 9 yaşındaki bir çocuğun tezgahına el koydu. Zabıtalar bununla da kalmayıp, “devletini de zabıtayı da tanıyacaksın” sözleriyle çocuğun boğazını sıkarak darp etti. Olay anını anlatan çocuğun videosu sosyal medyada büyük tepkilere sebep oldu.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HUKUKİ DESTEK- WhatsApp
1