Lawyers In Exile

23 – 29 EKİM 2020 İNSAN HAKLARI HAK İHLALİ NOTLARI

1- YAŞAMA HAKKININ İHLALİ: (AY m.15/2, 17/1, AİHS m.2, İHEB m.3, MvSHS m.6 ABTHŞ m.2)

Gaziantep’te Fare Zehriyle Çok Sayıda Kedi Öldürüldü

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Antep’te yaklaşık 12-13 kedinin fare zehriyle katledildiğini duyurdu. Gergerlioğlu açıklamasında bazı kedilerin son anda kurtarıldığını söyledi. Olaydan sonra hayvan hakları yasası konusunda hala bir girişimde bulunulmaması tepki ile karşılandı.

Kargosu Geç Geldiği İçin Kargo Görevlisini Öldürdü

İstanbul’un Çekmeköy Semtinde kargosu geç geldiği için sinirlenen Tayfun Ş., üç arkadaşını da yanına alarak kargo görevlisini öldüresiye dövdü. Kargo görevlisi Mehmet Ali İbin, beyin kanaması geçirip yoğun bakıma alındıktan sonra çok geçmeden vefat etti. Kargosunu geç getirdiği bahanesiyle insan öldüren Tayfun Ş. İse olayın ardından çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince serbest bırakıldı.

2- ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK HAKKI: (AY m. 19, AİHS m.5, İHEB m.3)

İşkence Yönetmeliği Genişletildi

İlk olarak 2008 yılında çıkarılan ve terörle mücadele kapsamında görev alan personelin işledikleri suçlardan yargılanmaları durumunda seçecekleri en fazla 3 avukatın ücretlerinin devlet tarafından ödenmesini düzenleyen yönetmelik, 13 Ekim tarihinde kapsamı genişletilerek yeniden yayınlandı. Yeni yönetmeliğe göre, terörle mücadelede görev alan “personel” tanımı genişletilerek, işkenceye uğrayan mağdur aleyhine rapor veren doktordan, emri veren mülkî amirlere kadar iktidarın terörle mücadele olarak nitelendirdiği her türlü olayda, şikayetçi, katılan, mağdur, sanık veya şüpheli olması fark etmeksizin katılmış oldukları davalarda belirledikleri avukatın ücretinin halk tarafından ödenen vergilerle karşılanması kararlaştırıldı. İşkencenin gittikçe normalleştiği Türkiye kolluk ve yargısında, böyle bir yönetmeliğin kapsamı genişletilerek yeniden düzenlenmesi, devlet eliyle suç işleyenleri ve suç işlemeyi destekleyeceği şeklinde kaygılara yol açtı.

Pandemi Döneminde Doktor Tutuklandı

Kocaeli Üniversitesi’nde halk sağlığı uzmanı olan Dr. Erkan Tufan, bir tanığınkendisinin öğrencilik yıllarında cemaat evlerinde kaldığını iddia etmesi sebebiyle tutuklandı. Savcı henüz 1 ay önce evlenen doktor Tufan’ı görür görmez “Tam terörist tipisin.” Şeklinde ifadelerde bulunarak tarafsız bir yargılamanın parçası olamayacağını göstermiş oldu. Pandemi döneminde çok zor şartlarda çalışan ve kaçma şüphesi olmayan doktorun tutuklanması tepki ile karşılandı.

Sokak Röportajı ile Fikirlerini Beyan Eden Vatandaşa Gözaltı

Yaptığı sokak röportajlarını sosyal medya üzerinden yayınlayan “Kendine Muhabir” kanalında konuşan bir vatandaş, hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilerini beyan edince hakkında ceza soruşturması başlatıldı. Türkiye’nin şu anki yönetim şeklinin, Almanya’nın Hitler dönemindeki politikalara benzediğini dile getiren vatandaş, röpotajın sosyal medyada yayılması üzerine gözaltına alındı. Gözaltından yurtdışı çıkış yasağı ve haftada bir imza ile bırakılan vatandaş, İlave TV’ye söylediklerinin arkasında olduğu yönünde yeniden röportaj vermesi üzerine 23 Ekim gecesi tekrar gözaltına alındı.

AİHM Kılıçdaroğlu Hakkında Hak İhlali Kararı Verdi

Kılıçdaroğlu’nun hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirileri üzerine Erdoğan’ın “kişilik haklarına yönelik saldırı yapıldığı” gerekçesiyle açmış olduğu davalarda tazminata mahkum edilen Kılıçdaroğlu, olayı AİHM’e taşımıştı. AİHM, Sözleşmenin 10. Maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. Buna göre Türkiye Kılıçdaroğlu’na 13.000 Euro para cezası ödeyecek. Karar 1’e karşı 6 oy ile alındı. Muhalif tek oy, Türk hakim Saadet Yüksel’den geldi.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HUKUKİ DESTEK- WhatsApp
1